Acțiune de voluntariat organizată și desfășurată în cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară

Acțiune de voluntariat organizată și desfășurată în cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară

În cadrul Strategiei Naționale de Acțiune  Comunitară din luna decembrie 2021, Școala Gimnazială Aninoasa a desfășurat o activitate de colectare de alimente, hăinuțe și jucării . Elevii voluntari au colectat și au sortat produsele împreună cu cadrele didactice înscrise în proiect. Aceste produse au fost donate beneficiarilor proiectului, copii aflați în situații defavorizate.

Această acțiune a dezvoltat, pe de o parte, spiritul de echipă şi voluntariat al elevilor, prin donarea de produse  copiilor defavorizaţi creşterea coeziunii între elevii voluntari și beneficiari  consolidarea spiritului de echipă, a relaţiilor de prietenie, stabilirea unui climat de încredere, favorabil comunicării și pe de altă parte, a adus bucurie în sufletele copiilor defavorizați și încredere că există prieteni care îți pot întinde o mână de ajutor.

Acțiunea a avut un impact cu atât  mai mare cu cât s-a desfășurat în perioada sărbătorilor de iarnă.

 

Recente

PARTENERI

ARHIVĂ ȘTIRI